FOR ARCH
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Pravidla pro vstup na veletrh
Bezpečně na veletrhu
Soutěž
GRAND PRIX - FOR ARCH 2021

Obory veletrhu

StarIgloo - usínat pod hvězdami


Hledáte zajímavé, futuristické a luxusní řešení pro glamping, posezení pro hosty na terase či v zahradě? Netradiční prostor pro kavárnu? Či celoročně použitelnou náhradu za altánek, pergolu či chatku s 360° výhledem zalitou světlem? Nebo chcete svou výřivku používat celoročně? A co pracovna, trucovna nebo ložnice v zahradě. Nebo trocha romantiky? Se StarIgloo usínat pod hvězdami.

 

StarIgloo Vám vše toto a mnohem víc možností nabízí. Díky neotřelému a funkčnímu designu, kvalitním a bezúdržbovým materiálům, stavebnicovému systému a modulárnosti, můžete změnit své návyky i uvažování nad bydlením či trávením volného času. Celoročně a za každého počasí.

 

Rádi se s Vámi potkáme na našem stánku 4C07, kde si můžete prohlédnout naše StarIgloo 3,5 m a probrat své plány i nápady.Zahájili jsme podzimní sérii vzdělávání ve WOOD campu!


WOOD camp je projekt zahrnující pravidelné online semináře pro projektanty, architekty, stavební dozory a studenty. Účastníkům vysvětlíme, jak se pustit do projektování dřevostaveb a překonávat různá úskalí návrhu. 

Odstartovali jsme tématem Konstrukční detaily dřevostaveb 31. 8. 2021 (záznam lze zhlédnout zde). Cílem následujícího semináře je představení problematiky konstrukcí na bázi dřeva z hlediska vzduchové a kročejové neprůzvučnosti od rodinných domů, přes řadové a bytové domy až po administrativní výstavbu. Od základních pojmů přes požadavky až po návrh, detaily a realizace vícevrstvých sendvičových konstrukcí. Podíváme se na porovnání jednovrstvých konstrukcí (cihla) versus vícevrstvé konstrukce (dřevostavby). Seminář Akustika dřevostaveb proběhne 21. 9. 2021 v 15:00 hodin.

REGISTROVAT SE 

Architekti a stavební inženýři mají navíc možnost účastí na seminářích získat body do celoživotního vzdělávání u organizací ČKA a ČKAIT. Více informací ZDE.

Další témata WOOD campu:


V rámci projektu WOOD camp se můžete zúčastnit online semináře ZDARMA každé 3 týdny. Vždy v úterý od 15:00 hodin proběhne přednáška s následnou možností diskuze. WOOD camp probíhá na platformě Google Meet a je třeba se registrovat na každý seminář zvlášť.

Projekt WOOD camp pro Vás organizuje ADMD. Budujeme komunitu profesionálů, kteří se chtějí vzdělávat a navrhovat kvalitní dřevostavby. 

Záznamy jarních seminářů najdete ZDE na YouTube kanále ADMD – Dřevostavby kvalitně.
 

 Akce Kulatý stůl techniků ADMD znovu posouvá kvalitu dřevostaveb


Obor dřevostaveb se posouvá kupředu a my jsme u toho! Po loňském úspěšném setkání jsme připravili 3. ročník s tématy:

  • Jak správně navrhnout a realizovat střechu,
  • Energetická náročnost budov po 1. 1. 2022,
  • Akustika vícevrstvých konstrukcí - od návrhu po realizaci.

Po úvodní přednášce Tomáše Kupsy, ze společnosti DEKSOFT, který se věnoval tématu “Energetické náročnosti budov po 1. 1. 2022”, se rozdělili účastníci do skupin, aby u tří stolů prodiskutovali témata letošního roku. Vzájemně si mohli předat řadu cenných zkušeností a osvěžit se pohledem odborníků z jiných firem. 

V tématu Energetické náročnosti budov po 1. 1. 2022 se pokračovalo pod taktovkou Tomáše Kupsy, který se zaobíral reálnými dopady vyhlášky 264/2020 Sb. na novostavby rodinných domů v ČR. Diskutovalo se o vlivu různých opatření na energetickou náročnost domů. Radek Radovesnický ze společnosti Betonpres a.s. moderoval stůl s tématem Jak správně navrhnout a realizovat střechu, kde se hovořilo např. o správném navržení střešního pláště nebo normě ČSN 73 1901 z roku 2020, která nahrazuje normu z roku 2011. Vše bylo demonstrováno na příkladech ze současnosti. Třetí kulatý stůl patřil Dipl. Ing. Jaroslavu Benákovi, který zastupuje spol. James Hardie Europe GmbH, o.s. a Akustice vícevrstvých konstrukcí. Tuto problematiku obsáhnul z hlediska vzduchové a kročejové neprůzvučnosti. Kromě základních pojmů, se dostala řada také na novou akustickou normu ČSN 73 0532: 2020 a její dopad na dřevostavby. 

Akci podpořil také mediální partner ADMD, vydavatelství PRO VOBIS, s.r.o., který každému z účastníků věnoval speciální vydání časopisu PROFI speciál 2021/2022.

Celodenní program akce připravila pro své členy, ve spolupráci s partnery, Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která si klade za cíl, podporovat kvalitní dřevostavby na českém trhu a rozšiřovat o nich povědomí mezi širokou veřejností. 

Děkujeme všem účastníkům, kteří si chtějí rozšiřovat obzory a čerpat pravidelně nové informace a inspiraci do další práce. Právě tito lidé, posouvají obor dřevostaveb kupředu.

Lenka Trandová
ředitelka ADMD
 GOOPAN … stavíme domy srdcem


Zajímáte se o stavbu nízkoenergetického domu? Chcete moderní úsporný dům, který splní všechna Vaše očekávání? Navštivte firmu GOOPAN na stánku 6A11.

Společnost s letitými zkušenostmi projektuje a staví dřevostavby, které znamenají rodinu a představují moderní bydlení. Krása architektury projektů se prolíná s funkčností a snoubí tak osobitý životní styl. Kromě stavby typových domů, navržených s respektem k přání zákazníka se GOOPAN také věnuje individuálním projektům. Standardem všech domů jsou technologie nejvyšší kvality, jejichž součástí je např. rekuperační jednotka nebo fotovoltaika. Díky správným postupům, užitým materiálům a technologiím, umí GOOPAN zaručit dlouhodobé nízké provozní náklady, protože všechny domy jsou stavěné již v základu v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Navštivte expozici 6A11 společnosti GOOPAN a informujte se o nových domech či veletržní akci.Videopozvánka na souběh veletrhů FOR INTERIOR a FOR ARCH
OSLAVTE S NÁMI DEN DŘEVORÁDŮ – 19. ZÁŘÍ V PRAZE #ChcemeViceDrevaDoZivota


V neděli 19. září oslavíme už 4. ročník Dne dřevorádů, svátku všech milovníků dřeva, lesa a životního prostředí. Akci pořádá Nadace dřevo pro život, která se představí i na letošním For Archu formou putovní výstavy.

V Den dřevorádů si připomínáme, jak významnou roli hrají při ochraně životního prostředí udržitelně obhospodařované lesy. Díky nim se můžeme obklopovat dřevem, českou obnovitelnou surovinou, v našem každodenním životě.

Odpoledne plné zajímavých aktivit jsme připravili v pražském lese kousek od metra Roztyly. Budeme stavět dřevěné lavičky pro dobrou věc, závodit v dřevácích, poznávat les očima lesníka a sázet stromky.

Když přijdete, můžete si zasoutěžit i o dřevěné dubové hodiny!


V 16:00 se pokusíme o překonání celorepublikového rekordu v největším počtu dřevorádů na jednom místě.

Přidáte se?

Všechny důležité informace najdete na www.DenDrevoradu.cz

Těšíme se na viděnou!


DŘEVO JE CESTA: KOMUNITA MILOVNÍKŮ DŘEVA – CHCETE SE K NÁM PŘIDAT I VY

Truhláři, lesníci, výrobci dřevěných doplňků, stavitelé dřevostaveb
a mnozí další se se zapojují do naší komunity Dřevo je cesta, ve které je k dnešku více než 200 firem, živnostníků a institucí. Všichni mají společný cíl. Chtějí spolu s námi ukazovat přínos využívání dřeva v našem každodenním životě. Přehled všech členů najdete na webu www.drevojecesta.cz/clenove-komunity

PROČ DŘEVO? MÁ VÝBORNÉ VLASTNOSTI (NEJEN) JAKO STAVEBNÍ MATERIÁL

Dřevo se u nás Čechů už dávno zabydlelo.
Naše střechy podpírají dřevěné krovy, dřevěný nábytek je oblíbeným interiérovým doplňkem a zahrada bez dřevěné pergoly, hřiště nebo alespoň pískoviště se v Česku těžko hledá.

Mnozí jdou ve své lásce ke dřevu ještě dál. Bydlí v dřevostavbách. Některé obce si ze dřeva nechaly postavit i veřejné budovy, jako jsou knihovny nebo školky. Dřevo se tak pomalu ale jistě dostává do našich měst, z čehož máme velkou radost.

Materiálů na bázi dřeva přibývá a mají čím dál nečekanější vlastnosti. Dřevo průhledné jako sklo, silnější než ocel nebo poddajné jako látka už není žádnou novinkou. Všechny tyto podoby už dnešní dřevo má. Pojďme společně využít jejich potenciál.

Dřevo je díky svým vlastnostem také ideálním stavebním materiálem. Dobře se zpracovává a když o něj správně pečujete, vydrží staletí. Je potřeba se mu ale věnovat, vyžaduje naši péči a lásku. To je na něm tak krásné. Se správnou péčí nás ale všechny přežije. Jakmile však nadejde jeho čas, rozloží se a nezatěžuje už dále planetu.

Pro dřevo prostě hraje spousta důvodů. Krásně voní, je teplé a příjemné na dotek. Je zároveň přírodním a ekologickým materiálem a naši obnovitelnou surovinou.

Více o tom, jak využíváním dřeva chráníme životní prostředí, najdete v našem průvodci 7 důvody pro dřevo na webu www.DrevoJeCesta.cz
 Skupina ČEZ na veletrhu FOR ARCH & FOR INTERIOR


Stavíte dům, rekonstruujete, nebo si prostě jen chcete zdarma vyrábět vlastní elektřinu ze slunce? Navštivte 21. - 25.9. 2021 veletrh For Arch & For Interior a seznamte se blíže s řešením, které nabízí Skupina ČEZ.

 

S vlastní domácí fotovoltaickou elektrárnou získáte zdroj, který vám bude vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelného zdroje, a navíc se stanete soběstačnými, nezávislými a ekologicky odpovědnými vůči svému okolí. Pokud si k fotovoltaice pořídíte bateriový systém ČEZ BATTERY BOX, budete navíc chráněni proti výpadkům sítě a nic vás nepřekvapí. Fotovoltaika se také skvěle doplňuje s tepelným čerpadlem, díky kterému si užijete pohodlné a úsporné vytápění a získáte tak komplexní řešení celoroční spotřeby.

 

Specialisté z ČEZ Prodej vám pomohou vybrat nejvhodnější technologii pro váš dům, zajistí celý projekt od návrhu, administrativy, financování až po instalaci. Navíc za vás vyřídí žádost o dotaci a u fotovoltaiky garantují, že když jí nezískáte, vyplatí jí z vlastních prostředků. S odborníky z ČEZ máte navíc jistotu dlouhodobého servisu a záruku na 85 % výkonu panelů po dobu 25 let. Nové dekory dveří DOORNITE (dříve MASONITE) na veletrhu FOR ARCH


Trendy bílé dveře CLARA s trojvrstvým lakem budou vystaveny i s černými doplňky kování nebo rámečků. Nově budou představeny dřevodekory dubu elegant, grand a dubu corbridge. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet fungování různých posuvných systémů, probrat s techniky vlastnosti bezpečnostních dveří RC3 Bariera nebo dveří Aqua, které odolají zvýšené vzdušné vlhkosti.

Technici doporučí individuální sestavení interiérových dveří podle požadavků na zvukovou izolaci, design, bezpečnost, odolnost dveří proti poškození, požáru nebo kouři.

Návštěvník si bude moct vytvořit vlastní skladbu dveří i v on-line konfigurátoru. Zájemci pak mohou také navštívit některou z 21 vzorkových prodejen DOORNITE v ČR a ze 7 na Slovensku.

Více informací na www.doornite.cz.

O společnosti DOORNITE (dříve MASONITE)
Společnost MASONITE, největší český výrobce dveří změnil v srpnu 2021 vlastnickou strukturu i svůj název. Pod novým jménem DOORNITE s.r.o. pokračuje v dodávkách interiérových dveří a speciálních dveří s požadavky na bezpečnost, útlum hluku, vlhkost a požární odolnost na český a slovenský trh a exportuje své produkty do 13 zemí Evropy. Nový vlastník, česká investiční společnost DOOR INVESTMENT s.r.o., pokračuje v nastaveném trendu v obou výrobních závodech pro výrobu dveří a zárubní. S 220 zaměstnanci vyrobí ročně přibližně 550 000 produktů.

Kontakt: +420 567 121 411, email: czechinfo@masonite.com, www.doornite.cz

Pro více informací k tiskové zprávě kontaktujte:
Ing. Ivana Duchoňová
Marketingové poradenství
E-mail: ivana.duchon@gmail.com
Tel. +420 727 822 795
www.linkedin.com/in/duchonova
 Jedinečná příležitost – vzorový dům v Plzni od firmy ATRIUM


Dřevostavby kralují individuální výstavbě. Víte proč?

Jaký by měl být váš vysněný dům? Ať jste se svými plány jakkoli daleko, nejvíce vás v úvahách posune rozhovor s někým zkušeným, kdo ví o dřevostavbách všechno, a pak také možnost se do nějakého hezkého domu podívat. Kde budete mít obě příležitosti najedenou?

Jedinečná příležitost – vzorový dům v Plzni

Blízko plzeňské Olympie u hlavní silnice už nějakou dobu poutá pozornost moderní a úhledný dvoupodlažní dům. Kdo měl možnost sledovat jeho montáž ví, že byla hotová doslova z pár dnů. Jde totiž o montovanou dřevostavbu ATRIUM, vystavěnou pomocí výjimečné difuzně otevřené konstrukce DifuTech®. Dům můžete navštívit a na vlastní smysly se přesvědčit, jak se v dřevostavbě žije.

Příjemný a pohodlný
Překvapí vás, jak příjemné je v dřevostavbě klima. Dřevo je živý přírodní materiál, který dýchá a na vzduch v místnosti má citelný a příznivý vliv. Dům nikdy nepřestane vonět novotou. Pokud ve vás přežívají obavy, že v novostavbách je příliš cítit „chemie“, tady se přesvědčíte, že to není pravda. Žádné škodlivé látky se dávno nepoužívají, ostatně zdravotní nezávadnost je garantována příslušnými certifikáty.

Úsporný a tichý
Dřevostavby ATRIUM se stavějí ve vysokých energetických standardech (až po pasivní). Pomohou vám ušetřit ročně na vytápění citelnou sumu. V domě jsou navíc výborné akustické parametry, jichž se dociluje promyšleným vrstvením materiálů různé tuhosti v konstrukci.
Teplo, klid, vůně dřeva přeci dělají domov, co říkáte?

Na celý život
Rozhodně nejsou na místě obavy, že dům by byl snad méně trvanlivý než konvenční stavby. Na konstrukci domu je poskytována 30letá záruka.

Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, v čem spočívá kouzlo dřevostaveb. Všechny případné otázky tu můžete probrat se zkušeným poradcem osobně na předem domluveném setkání.

Vzorový dům JUBILEUM PLZEŇ
adresa:               Nepomucká 1291, Plzeň
otevírací doba:    od pondělí do soboty, 10-18 h
tel.:                   +420 373 712 812
www.vzorovydumplzen.cz
dum.plzen@atrium.cz

 NOVÉ MATERIÁLY A TRENDY V PROSTOROVÉ AKUSTICE


V našich interiérech je dlouhodobě podceňováno správné řešení akustiky, přitom dlouhodobý pobyt v hluku ovlivňuje naše smysly a výkon.

 

Často se můžete setkat, například v kanceláři, že je zde vysoká míra hluku a špatně rozumíte i kolegovy který sedí vedle vás. Typickým příkladem jsou skleněné zasedací místnosti, kde se během jednání prakticky neslyšíte. Je to tím, že zvuk se šíří všemi směry a odráží se, tím vzniká ozvěna a nepříjemný hluk.

 

Řešení je jednoduché a to snížit počet odrazových ploch (stěna, sklo apod.) a přiměřeně zvýšit počet ploch které jsou absorpční. Jednoduše to může být například textilní závěs, nebo velký počet květin, které jsou přirozeným a jednoduchým řešením.

 

Pokud jste v době plánování nového projektu nebo rekonstrukce, je dobré zvážit koncepční řešení prostorové akustiky. K tomu je dnes na trhu mnoho materiálů, které dobře absorbují zmíněnou ozvěnu.

 

Aktuálním trendem je například retro materiál vyráběný z dřevní vlny a cementu( tzv. heraklit), který se dnes vyrábí v mnoha formátových provedení a barvách. Svým industriálním vzhledem dobře zapadá do současných interiérů. Novinkou jsou také desky z recyklovaných PET láhví. Na 1m2 desky je použito v průměru 88x petek, tedy tento produkt je možný označovat jako za upcyklaci, kdy staré láhve získávají úplně nový účel. Pevné desky je možno frézovat a řezat do z jakýkoliv tvarů a jde o novou dimenzi kreativity.  Co se týče nábytku a vybavení, tak výrobci pro kancléře již mají celé sekce na řešení klidových zón. Hitem jsou především v openspacech telefonní a jednací budky, kde je akustika skvěla vyřešená.

 

Pokud se chcete seznámit osobně s novými materiály, doporučujeme návštěvu veletrhu FORARCH,

kde bude galerie věnovaná přímo prostorové akustice a to včetně testovacího tunelu na potlačení ozvěny. Výběr materiálů, proběhne ve spolupráci s týmem Acutec, kteří jsou specialisté v tomto oboru.

www.akustickepodhledy.czFordy na veletrhu For Arch


Ford si vás jako titulární partner společnosti ABF, a.s. dovoluje pozvat na prezentaci vozů ve Vstupní hale 1. Hlavní hvězdou bude nový Mustang Mach-E!  Chybět nebudou ani legendární dodávky Ford Transit. Přítomní specialisté z auto MOTOL BENI vám rádi poradí s výběrem vozu a vhodné formy financování nebo pojištění.

 

Řekněte si o nabídku na http://bit.ly/nabidkaFord

 Více skla, světla, propojení s přírodou i chytré technologie. Trendy ve stavebnictví ukáže FOR ARCH 2021


Investice Čechů do zvelebování bydlení rostou, pomohla tomu i koronavirová pandemie. Zvyšuje se poptávka po moderních a úsporných řešeních, chytrých technologiích i praktickém designu. Jaké trendy ve stavebnictví v současnosti dominují? To představí veletrh FOR ARCH, který proběhne ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

 

 

Stavební veletrh FOR ARCH je tradičně jednou z nejočekávanějších událostí podzimní veletržní sezóny v Česku. Jeho nomenklatura, která pokrývá obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb, poskytuje komplexní nabídku tuzemských i zahraničních vystavovatelů a jejich produktů pro všechny typy úprav bydlení. Jedním z vyhledávaných témat jsou také okna či zahradní pergoly, které lze v současnosti například ovládat pomocí mobilních aplikací. Jaké technologie patří mezi nejvyhledávanější?

 

„Trendem je zvětšování prosklených ploch pro dokonalejší prosvětlení interiéru a lepší propojení s okolní přírodou. V případě střešních oken nejde jen o zvětšování rozměrů jednotlivých oken, ale také o jejich propojování do sestav. Zároveň roste zájem o řešení pro chytrou domácnost a obecně o výrobky s komfortním dálkovým ovládáním,“ říká Dominika Bruchatá ze společnosti VELUX. Také po střešních oknech je letos zvýšená poptávka. Vedle novostaveb a rekonstrukcí za ní stojí i rostoucí potřeba měnit stará a dnes již nevyhovující okna za nová. Střešní okna se na českém trhu začala ve velkém instalovat v 90. letech a mnohá z nich jsou dnes na hranici své životnosti. Proto je majitelé chtějí vyměnit za nová s daleko lepšími tepelněizolačními parametry a moderním designem.

 

Stále více příznivců si mezi českými zákazníky získávají také moderní pergoly. „Pociťujeme vyšší zájem, dalo by se říct, že v posledním roce nastává doslova boom. Nahrává tomu i současná koronavirová situace, kdy lidé více investují do zvelebování vlastního bydlení. Co se týče pergol, zde jsou již třetím rokem největším tahounem bioklimatické pergoly s dálkově ovládaným střešním slunolamem. Spojení stínění a ventilace zákazníky láká zejména proto, že díky tomuto systému dokážou i v parném létě udržet v pergole příjemné klima — především při použití obvodových stínicích rolet,“ říká obchodní a marketingová ředitelka společnosti Al Pergoly Hana Ševčíková.

 

Zvelebování s dotacemi

Okna i stínicí technika patří k produktům, které pomáhají zlepšit energetické parametry budov, a proto splňují dotační kritéria další fáze programu Nová zelená úsporám. Jak říká Dominika Bruchatá, při snížení roční potřeby energie na vytápění alespoň o 20 % činí dotace 2 100 Kč/m2 oken. Pokud se výměna oken zkombinuje se zateplením a potřeba tepla na vytápění klesne o 60 % a více, vznikne nárok na maximální dotaci 3 800 Kč/m2 oken. Dotaci je možné čerpat také na venkovní stínění, při ručním ovládání jde o příspěvek 500 Kč/m2 oken a při inteligentním řízení dotace dosáhne 1 000 Kč/m2 oken.

 

Na FOR ARCH i pro radu

Stavební veletrh FOR ARCH nenabízí pouze široké portfolio produktů a firem z více stavebních oborů. Jeho návštěvníci mají také možnost bezplatně získat cenné rady od odborníků. „Veletrh nabídne možnost poradit se s profesionály na stáncích vystavovatelů i v poradenských centrech a přinese zajímavé přednášky napříč stavebními obory,“ říká ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová.

 

Letošní ročník přinese ještě jeden unikát. Premiérově se koná v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR, který nabídne portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplní klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.ČESKÝ PRŮMYSL NA CESTÁCHLetošní veletrh pro stavbu a bydlení For ARCH obohatí putovní osvětová výstava #CzechIndustryPhoto. Více než dvacítka uměleckých fotoobrazů z rozmanitých odvětví odhalí skryté krásy českého průmyslu a zároveň poukážou na jeho vysoký potenciál z hlediska inovací a zaměstnávání.

Každý velkoformátový snímek má svůj zajímavý příběh, za kterým stojí hrdí zaměstnanci. Přijďte i s dětmi navštívit veletrh i tuto prestižní fotovýstavu na výstaviště PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech do Haly č. 3, neboť v Praze se zdrží jen do konce veletrhu. Poté se přesouvá do dalších měst!

 NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR opět vystavovatelem na veletrhu FOR ARCH


NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR, z.s. je spolek právnických a fyzických osob založený a registrovaný ve smyslu ustanovení zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování v jeho platném znění. Členové NEK jsou společnosti působící v oblasti výroby energetických zařízení, vysoké školy a výzkumné organizace. Členové se dále zabývají distribucí energie a výzkumně vývojovými činnostmi v oblasti zvyšování účinnosti zařízení. Výběr firem reprezentativně pokrývá celý energetický hodnotový řetězec od výroby energie až po výrobu elektrických zařízení s vysokou přidanou hodnotou.

 

Členové NEK podnikají či působí v následujících odvětvích:

 - elektrotechnický průmysl,

 - energetický průmysl,

 -  teplárenství,

- zpracovatelský průmysl produkující odpady vhodné pro další zpracování v energetickém průmyslu,

 - výrobci technologií pro energetiku,

 - vzdělávání, výzkum a vývoj.

 

Účelem klastru je podpora inovací a zvýšení konkurenceschopnosti a exportní schopnosti propojených firem, podnikatelů a institucí působících v České republice. Smyslem členství v klastru je spolupráce firem a růst elektrotechnického a energetického průmyslu – tedy sdílení informací, hledání nejlepších postupů, inovace, marketing, spolupráce na zakázkách, zvyšování kvalifikace, aktivace výzkumných a vývojových projektů, posílení výzkumné infrastruktury – vybudováním výzkumného centra klastru ve spolupráci s VŠB-TUO a společná účast na výstavách a veletrzích.

http://www.energy-cluster.cz/Nová zelená úsporám i kotlíkové dotace jsou zpět!


Dotační programy Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace vstupují do nové fáze. Víte, na co, jak a kdy můžete žádat o podporu? Nejen to se dozvíte na FOR ARCHu v hale 2 na stánku Státního fondu životního prostředí ČR, který pro vás navíc připravil dvě přednášky v rámci doprovodného programu.

Stavíte nebo rekonstruujte? Řekněte si o dotaci až 50 %

Další etapa programu Nová zelená úsporám startuje v říjnu. Vedle výhodných dotací přinese i řadu novinek a do roku 2030 rozdělí minimálně 39 miliard korun. Příspěvky pro majitele rodinných a bytových domů se rozrostly a cesta k nim je jednodušší.

 

Spořte s Novou zelenou úsporám

Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého. Majitelům rodinných a bytových domů šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici. Úsporná opatření navíc zhodnotí nemovitost i s výhledem do budoucna, protože požadavky na energetické a ekologické parametry budov budou stále více ovlivňovat jejich cenu.

Mezi nejzásadnější novinky Nové zelené úsporám patří podpora bytových domů po celém Česku a její zvýšení na 50 %, navýšení jednotkových dotací a sloučení s Dešťovkou, dotačním programem na zachytávání dešťové vody. Nově lze získat dotaci i na výměnu neekologického kotle a dobíjecí stanici pro osobní auta.

 

Kombinovat se vyplatí

Čím více opatření žadatel zkombinuje, tím vyšší bonus ke standardní dotaci získá. Tak by se dalo stručně shrnout pravidlo pro sčítání bonusů. Majitelé rodinných domů za každou kombinaci získají 10 000 korun a za kombinaci s výměnou starého kotle 20 000 korun. U bytových domů lze za kombinaci dostat dokonce 20 000 korun. Bonusy se mohou sčítat, a tak u rodinných domů žadatelé ušetří až 90 000 korun a u bytových domů až 120 000 korun.

Je to lehčí, než si myslíte

Žádost o dotaci je možné podat před, v průběhu i po realizaci stavby, rekonstrukce nebo koupě, a to on-line přes portál Nová zelená úsporám. Elektronicky bude probíhat i následná komunikace se Státním fondem životního prostředí ČR. Díky tomu žadatelé vše vyřídí bez zbytečného papírování z pohodlí domova. Na webu bude k dispozici i seznam kontaktů na odborníky a dodavatele, kteří zájemcům pomohou s rekonstrukcí a stavbou podle podmínek programu.

 

Topíte starým kotlem? Využijte kotlíkové dotace

Víte, že bude od 1. září 2022 zakázáno topit starým kotlem na pevná paliva? Nyní, i když nemáte dostatek financí, máte poslední šanci na jeho výměnu za ekologické vytápění. Řekněte si o kotlíkovou dotaci a získáte zpět až 95 % výdajů! Příjem žádostí startuje přes krajské úřady na začátku příštího roku.

 

Program na výměnu neekologických kotlů, tzv. kotlíkové dotace, vstupuje do nové fáze. Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz zastaralých kotlů bude zakázán a bude nutné je vyměnit za nové ekologické zdroje vytápění.

 

Máte nižší příjem? Nevadí

Pro ty, kteří nebudou mít na výměnu kotle dostatek financí z důvodu nižších příjmů, Ministerstvo životního prostředí připravilo podporu z fondů Evropské unie ve výši 5,5 mld. Kč. Ostatní domácnosti mohou na pořízení nových kotlů využít dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Kotlíkovou dotaci pro domácnosti s nižším příjmem mohou využít ti, u nichž výše pruůměrného ročního čistého příjmu na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhla 17 900 Kč, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc. Příjmy členů domácnosti jsou průměrovány a u dětí a studentů do 26 let se příjem počítá jako nulový. Osoby se starobním nebo invalidním důchodem 3. stupně mají na dotaci nárok automaticky.

 

Dotace pokryje až 95 % nákladů

Dotaci můžete využít na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy za kotel na biomasu tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Podpora bude poskytována ve výši 95 %, a to i předem zálohově. Maximální výše dotace na plynový kondenzační kotel je 100 000 Kč, na kotel na biomasu s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva a na tepelné čerpadlo 130 000 Kč.

 

Poslední šance

S ohledem na kapacity topenářů a dodavatelů kotlů stanovilo Ministerstvo životního prostředí speciální opatření pro vlastníky nemovitostí, kteří mají zájem o výměnu kotle. Kdo nestihne výměnu zrealizovat, ale požádá o dotaci do 1. září příštího roku, nebude v případě kontroly finančně sankcionován. Výměnu však bude muset provést do data, které určí úřad. To bývá zpravidla jeden rok.

 

Kontaktujte svůj krajský úřad

Příjem žádostí bude probíhat od začátku roku 2022 přes krajské úřady, které vám poskytnou i odborné poradenství. Budete mít k dispozici seznam výrobků a technologií, ze kterého můžete vybírat nový zdroj tepla na vytápění. Seznam není povinný. Pokud ale zvolíte jiný zdroj, musíte k žádosti předložit dokumenty jako třeba certifikát nebo technický list o stanovených parametrech, které prokáží, že splňují podmínky programu.

 

Chcete vědět více?

www.novazelenausporam.cz

www.kotlikydotace.cz

info@sfzp.cz, zelená linka 800 260 500

 

 

       

 Kamna na dřevo a sporák v jednom


Kamna na dřevo se sporákem nejsou přežitek našich babiček. I v moderní domácnosti můžete spojit příjemné s užitečným, topit v dřevem a přitom dát vašemu jídlu nezaměnitelnou chuť. Sporák HA 75.5 je přizpůsobený tak, že ho můžete přidat i ke kuchyňské lince díky nastavitelnosti výšky a použití krytky pro přechod napojení.

 

Volit můžete mezi bílým smaltem či barvou antracit, levou či pravou variantou pečící trouby. Na výběr máte dokonce i použití sklokeramické desky. Kamna mají i šuplík na dřevo, takže každý prostor je maximálně využit. Přijďte se přesvědčit na veletrh FOR ARCH na stánek 7B11.

 

Pro více informací klikněte zde.PROFIspeciál 2021/2022 - 12.ročník


Jediný odborný speciál pro dřevostavbaře, architekty a projektanty zabývající se stavbami na bázi dřeva, studenty oborů dřevostaveb a další odborníky z oboru dřevostaveb vychází už podvanácté. Odborné články z oblasti teorie a výzkumu, využití materiálů a detaily konstrukčních prvků či příkladné realizace prezentují ve speciálu přední odborníci z oboru a zástupci renomovaných firem.

Publikovaná témata:  Experimentální modul ověří funkčnost konstrukcí dřevostaveb - Vzlínání vlhkosti v OSB desce v závislosti na povrchové úpravě - Možnost použití cementových lepidel u dřevostaveb - Testování spojů - Vliv vlhkosti na vlastnosti dřeva - Aktualizace normy o akustice - Navrhování budov po roce 2022 - Oceňování dřevostaveb - Výzkum šíření vlhkosti v europanelech - Aktuální situace na trhu dřevostaveb -  Reflexní izolace - Zelené střechy zažívají boom - Dřevoobráběcí stroje - Akustika vícevrstvých konstrukcí - Ztužující opláštění dřevostaveb - Aktuální problematika navrhování prvků, dílců a spojů dřevostaveb - Praktické zkušenosti s aplikací minerálních izolací a parozábran - Bezpečné založení dřevostavby  - Certifikace vazníkových konstrukcí - Příkladné a inspirující realizace dřevostaveb a další témata.

PROFIspeciál 2021/2022 si můžete objednat ZDARMA pouze za poštovné nebo si jej stáhnout v online verzi zde: https://eshop.drevoastavby.cz/specialy-a-rocenky/profispecial/33487-profispecial-2021-2022?cat_id=48
 DŘEVO&stavby a zelená řešení pro města a obce 2021/2022 - 6. ročník


Speciál DŘEVO&stavby a zelená řešení pro města a obce je jedinečnou inspirací, pobídkou a návodem pro města a obce k udržitelnému stavění; respektive ke stavění dřevostaveb pro veřejný sektor počínaje lavičkou, dětským hřištěm a konče třeba domovem pro seniory či monumentální dřevěnou rozhlednou. Ročenka představuje úspěšné příklady komunálních staveb na bázi dřeva jak z domova, tak ze zahraničí a podává návod, jak takové stavby komplexně a kvalitně poptávat a jak je úspěšně realizovat. Nechybí ani přehled aktuálních programů na podporu renovace veřejných budov.

Speciál připravujeme ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí, Národní sítí zdravých měst, Českou radou pro šetrné budovy a Centrem pasivního domu.

DŘEVO&stavby pro města a obce 2021/2022 si můžete objednat ZDARMA pouze za poštovné nebo si jej stáhnout v online verzi zde: https://eshop.drevoastavby.cz/specialy-a-rocenky/profispecial/33486-drevo-stavby-a-zelena-reseni-pro-mesta-a-obce-2021-2022?cat_id=48Chytré sauny ovládané přes mobil i bezpotrubní filtrace: Vychytávky světa wellnes & spa přinese FOR ARCH


Stavební veletrh FOR ARCH nabízí ve své široké oborové nomenklatuře tradičně i novinky a technologie ze sekce wellness & spa. Toto odvětví se každoročně dynamicky vyvíjí a také letos přichází na trh mnoho produktů, s nimiž stojí za to se osobně seznámit. Ta nejlepší příležitost nastane ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Jaké další zajímavosti nejvýznamnější tuzemský stavební veletrh přinese? Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

 

Sekce wellness & spa je jedním z pěti základních tematických pilířů největšího českého stavebního veletrhu FOR ARCH. Každoročně se zde seznamují návštěvníci s produkty významných výrobců, s novinkami a technologiemi, které posouvají kvalitu života o krok dál. Také letošní 32. ročník veletrhu přinese nabídku kvalitních produktů i možnost bezplatných konzultací přímo s jejich výrobci na stáncích jednotlivých firem. Řešení pro své projekty zde mohou najít provozovatelé aquaparků i veřejných bazénů, hotelových nebo lázeňských spa, ale také ti, kteří chtějí soukromý bazén či wellness vybudovat přímo u sebe doma.

 

„Veletrh FOR ARCH je místem, kde se mohou zájemci poprvé osobně setkat s mnoha aktuálními novinkami, unikátními technologiemi nebo mohou získat řešení na míru pro svůj domov i pracovní prostředí. Téma wellness & spa se kromě portfolia vystavovatelů promítne také do skladby doprovodného programu. Jeho součástí budou zajímavé přednášky či workshopy, ale také například konference Asociace bazénů a saun ČR dne 22. září nesoucí téma: Dopad protiepidemických opatření na provoz bazénů, koupališť a saun,“ řekla ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová.

 

 

Od bazénů k interiérům

Jaké zajímavosti na veletrhu uvidíte? Například unikátní technologii od společnosti Desjoyaux, která nabízí zákazníkům bazény vybavené bezpotrubní filtrační jednotkou zajišťující křišťálově čistou vodu. Těleso bazénu tvoří železobetonový monolitický skelet s životností srovnatelnou se základy domu a vstupy do bazénu jsou řešeny velkým výběrem schodišť v protiskluzovém provedení. Milovníky saun zase osloví třeba ovládací panel Harvia Xenio WIFI s aplikací od firmy Horavia, která je navržena pro bezpečné a snadné vzdálené ovládání sauny pomocí chytrého telefonu se systémy Android nebo iOS a další.

 

Návštěvníky veletrhu zaujmou také nejnovější modely klasických i masážních bazénů, jejich vybavení, zastřešení, příslušenství, čisticích jednotek a dalších. Saunový svět uvede trendy mezi regulačními systémy, kombinovanými saunami, příslušenstvími nebo například interiérového vybavení.

 

Kromě odvětví wellness & spa jsou součástí nomenklatury veletrhu také oblasti stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, vytápění i dřevostaveb. Letošní ročník FOR ARCH bude mimořádný také díky souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR. Ten nabídne portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplní klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.Bioklimatická pergola ARTOSI na veletrhu FOR ARCH za akční cenu


Na dlouho očekávaném veletrhu FOR ARCH se Vám představí mezi vystavovateli také firma Labona.cz, která se specializuje na bioklimatické pergoly a stínění na míru. Jako hlavní produkt na veletrhu bude vystavovat právě zmiňovanou pergolu. Klenot pro Vaši terasu s polohovatelnými lamelami si zde budete moci nejen sami vyzkoušet, do detailu prohlédnout a zjistit si maximum o jejích benefitech a funkcích, ale zároveň si ji objednat za speciální veletržní cenu.

 

 

Kromě pergoly si zde budete moci osahat i několik variant venkovních žaluzií s purenitovými boxy, které v současné době hrají prim v řešení podomítkových venkovních žaluzií.

 

 

S firmou Labona.cz máte kompletní servis – od prvotní konzultace a rad k výběru, přes vyměření zdarma, zpracování cenové nabídky, výrobu na míru, až po instalaci i včetně předvedení ovládání a údržby. Proto se na stánek Labona.cz neváhejte zastavit – ochotně Vám zodpoví veškeré dotazy a předvedou jednotlivé produkty i vzorníky všech používaných materiálů a látek.

 

Více informací najdete na www.labona.cz.

 Prestižní soutěž Grand prix i na 32. ročníku veletrhu FOR ARCH


Největší stavební veletrh FOR ARCH každoročně představuje to nejlepší ze světa stavebnictví, prestižní soutěž GRAND PRIX o nejlepší exponát / technologii tak nebude chybět ani na letošním 32. ročníku!

Odborná porota se zaměří hlavně na technické parametry, progresivní technologie, originalitu nápadu, kvalitu a materiál, ekologické hledisko, energetickou úspornost i možnosti uplatnění na trhu.

 

Kdo se může přihlásit do soutěže:
Vystavovatel veletrhu FOR ARCH 2021 / spoluvystavovatel či účastník společné expozice. Za výrobce může být s jeho souhlasem přihlášen do soutěže výrobek i prodejní nebo dealerská firma, která je vystavovatelem.

 

JAK SE PŘIHLÁSIT DO SOUTĚŽE GRAND PRIX?

• Zasláním vyplněné přihlášky na novackova@abf.cz nebo sponarova@abf.cz nejpozději do 13. 8. 2021 (otevřené PDF přihlášky + sken podepsané přihlášky)

• Přiložením dokumentace (Podmínky, bod 1, Článek 2) a fotografie k přihlášenému exponátu / technologii
• Uhrazením poplatku 2 000 Kč + DPH na základě zaslané faktury

Podrobné podmínky k účasti v soutěži GRAND PRIX jsou uvedeny v přihlášce.
Více informací k soutěži včetně loňských vítězů najdete zde.

 Plán výstaviště FOR ARCH a FOR INTERIOR 2021
Navštivte dřevostavby, které jsou v ČR na vzestupu


V oblasti stavebnictví vidíme pro dřevostavby stále rostoucí potenciál především z důvodu jejich udržitelné a rychlé výstavby. Nadále se proto v ADMD věnujeme osvětě v oblasti dřevostaveb a o to více jsme se nyní zaměřili na předávání relevantních informací formou krátkých videí v sérii nazvané “Z perspektivy majáku”. Odpovídáme zde na nejčastější dotazy týkající se životnosti dřevostaveb či jejich konstrukčního systému. Zhlédněte je kliknutím ZDE. Těšit se můžete i na další videa na téma požární odolnost nebo rekonstrukce domů ze dřeva.

Dobré jméno dřevostaveb se šířilo Českem už v předešlém roce, o čemž vypovídají statistiky výstavby rodinných domů. Ty v roce 2020 zaznamenaly opět mírný nárůst, konkrétně o 87 rodinných domů. Celkem bylo tedy v roce 2020 postaveno 2 836 dřevostaveb rodinných domů. Dřevostavby se v minulém roce stavěly téměř v 16 % výstavby rodinných domů, což znamená, že každý 6. dům byl konstruován jako dřevostavba. Také mezi členy ADMD, kterými jsou firmy s certifikátem Dokument národní kvality, jsme zaznamenali nárůst výstavby a zájemců o bydlení v domě ze dřeva.Pokud i Vy zvažujete výstavbu dřevostavby nebo Vás jen zajímá, jak taková stavba vypadá, doporučujeme navštívit Den otevřených dřevostaveb 2021, který se bude konat 9. 10. 2021 po celé ČR, kde budete moci ZDARMA zavítat do rozestavěných i dokončených dřevostaveb. Sledujte facebookovou událost akce.

Pustit si můžete i naše rozhovory v podcastovém pořadu Zkusme to! od Jindřicha Buka, kam jsme byli pozváni. Nejprve jsme se bavili o důvodech zvyšující se obliby dřevostaveb ZDE a samostatný rozhovor věnoval předseda ADMD tématu udržitelnosti při stavbě domu. Jeho záznam najdete ZDE. Nestihli jste online vysílání o dřevostavbách na Českém rozhlase Dvojka? Pusťte si půlhodinový záznam rozhovoru s ředitelkou ADMD z pořadu Káva o čtvrté TADY.

S výstavbou domu Vám také jistě pomůže náš článek “Jak si usnadnit cestu k novému bydlení, kde jsme shrnuli proces výstavby s několika tipy pro jeho hladké absolvování.Více o činnosti ADMD

S ADMD jsme se zúčastnili Festivalu architektury, kde měl v rámci doprovodného programu přednášku předseda ADMD nazvanou "Kam CO2 nemůže, tam dřevo pomůže" a také jsme zde podepsali memorandum v rámci iniciativy #PripravBrno. ADMD má v Brně již 20 let sídlo a tak je pro nás čest zapojit se aktivně do procesů vedoucích k udržitelnému fungování tohoto města. 

Úspěšně jsme v ADMD zakončili také jarní sérii online vzdělávacích seminářů z našeho nového projektu WOOD camp. Díky spolupráci členů a partnerů ADMD jsme na téma dřevostaveb proškolili stovky odborníků z oboru stavebnictví. Každý z nich měl možnost zjistit, jak probíhá návrh a výstavba dřevostaveb a budovat tak s námi komunitu profesionálů, kteří se chtějí vzdělávat a navrhovat kvalitní dřevostavby. Záznamy proběhlých seminářů jsou veřejně dostupné na našem YouTube kanále ZDE.

Líbil se Vám tento článek a zajímá Vás více informací o dřevostavbách?

Staňte se fanouškem naší Facebookové stránky ADMD, kde od nás zachytíte ty nejaktuálnější zprávy nebo se připojte mezi naše členy či partnery.

Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD

 

 Čechy láká chytrá domácnost stále více, stavební veletrh FOR ARCH poradí s bezpečností i s úsporami


Období nucené veletržní přestávky je pryč a přípravy na podzimní sezónu klíčových událostí intenzivně probíhají. Očekávanou akcí je nejvýznamnější stavební veletrh v Česku FOR ARCH, který proběhne ve dnech 21. až 25. září 2021 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Jeho letošní ročník přinese nové příležitosti pro obchodníky i jejich zákazníky. Navíc nabídne kompletní nomenklaturu stavebních oborů i unikátní souběh s veletrhem nábytku FOR INTERIOR. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

 

 

Veletržní odvětví výrazně zasáhla pandemická opatření. Obchodníci ztratili možnost osobní prezentace a kontaktu se zákazníky a zákazníci neměli příležitost nejen si nové produkty a technologie „osahat“, ale také se poradit s odborníky o nejvhodnějším řešení pro své projekty. Proto je blížící se veletrh FOR ARCH, který se po roce vrací do hal letňanského výstaviště v plné síle, vítanou a důležitou příležitostí.

 

„I letos bude FOR ARCH přehlídkou novinek a technologií ze sekcí stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, vytápění, dřevostaveb, oboru bazény, sauny & spa a nabídne doprovodný program pro odborníky i laiky. Pozornost se zaměří také na tematiku dotačních programů nebo bezpečnosti, chybět nebudou ani odborné konference a poradenská centra,“ říká ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

 

Chytré domácnosti na vzestupu

 

O chytré vybavení a zabezpečení domácnosti má každým rokem zájem stále více Čechů. Především mladší rodiny vybavují své domovy nejen chytrými bezpečnostními zařízeními či systémy na ovládání energií, ale také chytrými spotřebiči. Podle údajů statistiků používá alespoň jedno chytré zařízení spojené s domácností 12 procent Čechů ve věku 25–34 let. Tyto technologie přinášejí nejen vyšší úroveň zabezpečení a ochrany, ale také úspory i komfortnější život. Proto je oblast elektrotechniky a zabezpečení jedním z pilířů veletrhu FOR ARCH, který nabízí osobní výběr produktů od nejvýznamnějších firem i možnost bezplatné konzultace s odborníky na stáncích vystavovatelů a v Poradenském centru Ministerstva vnitra ČR.

 

Vystavovatelé z této sekce v rámci veletrhu představí své elektrotechnické novinky v oblastech zabezpečení, domácí zábavy, osvětlení, ovládání funkcí domu a v automatizaci budov či ve výrobě vlastní elektřiny; a také poradí, jakým způsobem si zařídit chytré a úsporné bydlení. Své nejnovější výrobky představí v Letňanech například společnosti S-Power, Immax, Optosat, Jablotron nebo 2N Telekomunikace a Teco. Téma elektrotechnika a zabezpečení bude též součástí doprovodného programu, kde se zájemci seznámí s nejnovějšími bezpečnostními trendy a řešeními k ochraně budov a zabezpečení majetku.

 

Nejen o chytré domácnosti se návštěvníci na veletrhu dozví maximum informací. Budou moci v Letňanech vyřešit či posunout své plány a požadavky na stavbu či rekonstrukci: od prvního náčrtu až po detailní podobu interiéru. A to také díky mimořádnému souběhu FOR ARCH s nábytkářským veletrhem FOR INTERIOR. Ten nabídne portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplní klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.

 

 Statistiky: Češi staví více dřevostaveb


Co se týká statistik dřevostaveb, tak ty v roce 2020 zaznamenaly opět mírný nárůst, konkrétně o 87 rodinných domů. Celkem bylo tedy v roce 2020 postaveno 2 836 dřevostaveb rodinných domů. Dřevostavby se v minulém roce stavěly téměř v 16 % výstavby rodinných domů, což znamená, že každý 6. dům byl konstruován jako dřevostavba. To vnímám velmi pozitivně nejen proto, že se dřevostavby dostávají více do povědomí veřejnosti, ale také proto, že se zde uplatní jejich velký potenciál, a tím je rychlost výstavby a také udržitelný způsob stavění. Toho využili také stavitelé z Norska, kde aktuálně s výškou 85,4 m stojí nejvyšší dřevostavba světa, Mjøstårnet.

V ADMD sdružujeme certifikované výrobce dřevostaveb. Aktuálně tento certifikát v České republice splňuje 25 firem, které realizují dřevostavby. Zde bych ráda uvedla, že dle statistik našich členů jsme v roce 2020 zaznamenali opět nárůst výstavby rodinných domů a jsem ráda, že členové ADMD se zasluhují o rozvoj tohoto segmentu stavebnictvíAle vraťme se zase k celkovým statistikám. Když se podíváme na konkrétní podíl výstavby dřevostaveb v jednotlivých technologiích, vidíme, že největší část výstavby dřevostaveb tvoří lehký rámový skelet a to 82 %. Ten lze rozdělit na staveništní a panelovou montáž. V menší míře jsou v dřevostavbách zastoupeny pak sruby a roubenky z 8 % a panely z masivního dřeva, u kterých však evidujeme dvojnásobný nárůst oproti roku 2019, a to na 8 %. V těch se projevuje do budoucna velký potenciál, co se týká zejména výstavby bytových domů. Obor dřevostaveb je v rámci stavebnictví velmi specifický a to zejména velmi přesnou a precizní přípravou stavby. Díky této přípravě je pak výstavba přímo na stavbě velmi rychlá, přesná a hlavně realizovaná v předem stanoveném termínu bez, ve stavařině známých, vícenákladů.Vidíme, že i přes současnou koronavirovou krizi v roce 2020, došlo k nárůstu výstavby dřevostaveb, a věřím, že zájem investorů bude čím dál více zaměřen na kvalitní, udržitelné a pečlivé stavebnictví, jaké jim segment dřevostaveb nabízí.

Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMDDen otevřených dřevostaveb: Vykročte za vysněným bydlením


Den otevřených dřevostaveb, který se koná napříč republikou, se stal očekávanou akcí pro všechny, kdo si chtějí na vlastní oči prohlédnout rozestavěné i dokončené domy na bázi dřeva. Zpřístupněny budou v sobotu 9. října 2021 od 10:00 do 17:00, a to za přítomnosti odborníků z realizačních firem, kteří budou připraveni odpovídat na veškeré dotazy související s projekty dřevostaveb. „Možnost podívat se, jak dřevostavby vznikají a jak uvnitř vypadají, je pro veřejnost velmi atraktivní. Návštěvníci se na vlastní oči přesvědčují mimo jiné o tom, že základem dřevostaveb jsou vysoce kvalitní a plnohodnotné nosné konstrukce,“ říká Lenka Trandová, ředitelka ADMD.

O inspiraci moderními dřevostavbami, které vznikají pod vedením předních českých firem, má zájem stále více soukromých i veřejných investorů. Svědčí o tom ostatně návštěvnost loňského ročníku, kterého se navzdory nezbytným pandemickým opatřením zúčastnilo zhruba 1 500 lidí. Podívat se přitom mohli do rekordních 53 staveb. Podobně široká nabídka se dá očekávat i letos, kdy budou opět zdarma přístupné nejen rodinné domy a výrobní závody, ale nově i stavby občanské vybavenosti.

„Fakt, že se v poslední době ze dřeva staví i hodně školek nebo domovů pro seniory, jen potvrzuje, že poptávka po dřevostavbách roste a jejich portfolio se rozšiřuje. Také veřejní investoři, jako jsou obce a města, zvažují, pomocí jakých technologií budou stavět. Příklady staveb, které letos otevřeme, mohou jejich rozhodování o významných investicích výrazně usnadnit,“ doplňuje ředitelka asociace s tím, že kompletní seznam návštěvních míst bude zveřejněn během září.

„Musíme potvrdit, že u mnohých účastníků Dne otevřených dřevostaveb je návštěva realizované stavby definitivním krokem pro následné rozhodnutí uzavřít s naší firmou smlouvu k budoucí realizaci vysněného domu. Na základě těchto zkušeností se i v letošním roce této akce aktivně zúčastníme,“ přidává další pohled Ladislav Kameník ze společnosti Haas Fertigbau, která se každoročně setkává se značným zájmem stavebníků o návštěvy otevřených dřevostaveb.

Letos se do nich budou moci podívat po přihlášení přes online formulář, který zájemci o návštěvu najdou na webu www.DenDrevostaveb.cz, kde jsou k dispozici i další potřebné informace. Sledovat mohou také facebookovou událost „Den otevřených dřevostaveb 2021“ s nejaktuálnějšími informacemi a představením všech staveb, které budou v sobotu 9. října 2021 zpřístupněny.

O Asociaci dodavatelů montovaných domů (ADMD)

ADMD vznikla v roce 2000 jako neziskové sdružení výrobců staveb s dřevěnou nosnou konstrukcí. Je v ní sdruženo 25 realizačních firem, jejichž profesní úroveň je ověřena certifikátem „Dokument národní kvality“. Dalšími členy asociace jsou na čtyři desítky partnerů, převážně z řad výrobců stavebních materiálů. ADMD neustále rozšiřuje nejen vlastní členskou základnu a spolupráci s partnery, ale usiluje také o intenzivnější komunikaci s veřejností. V rámci osvětové strategie zlepšuje povědomí o dřevostavbách a podílí se taktéž na úpravách legislativy. Kromě osvědčených firem nabízí také zkušené stavební dozory nebo služby ombudsmana pro dřevostavby.

Kontakt:
Ing. Lenka Trandová, ředitelka ADMD
telefon: +420 733 506 525
email: trandova@admd.cz
web: www.admd.cz

 WOOD camp osvětlí vzduchotěsnost dřevostaveb


Jak zajistit vzduchotěsnost staveb na bázi dřeva se dozví účastníci online semináře od ADMD v rámci projektu WOOD camp. Připojte se i Vy zdarma 22. 6. 2021 a prozkoumejte toto téma. Více v článku.

 

S navrhováním staveb se pojí mnoho problematiky, kterou se ADMD snaží osvětlovat v každém z pořádaných seminářů v projektu WOOD camp. Připojte se ZDARMA na další online seminář Vzduchotěsnost dřevostavby, který proběhne 22. 6. 2021 od 15:00 a jeho součástí bude téma správného provádění Blower-door testu a především prezentace způsobu, jak dosahovat stabilně příznivých hodnot průvzdušnosti a prodloužit tak maximálně životnost dřevostavby. Ukázky nejčastějších chyb při provádění vzduchotěsnící vrstvy a prostupů budou též součástí tohoto semináře. Přednášejícími jsou Ing. Jiří Brich za Výzkumný a vývojový ústav dřevařský z Prahy a Ing. Jiří Kasal ze spol. CIUR a.s.

 

REGISTROVAT SE NA SEMINÁŘ

 

Zapojte se účastí na semináři do projektu WOOD camp, který poskytuje pravidelné online semináře ZDARMA se zaměřením na projektanty, architekty, stavební dozory a TDI. Zároveň v rámci této platformy získáte kontakt na odborníky k jednotlivým tématům. Více o seminářích z projektu WOOD camp se dozvíte ZDE.

 

Záznamy z proběhlých seminářů najdete na YouTube kanálu ADMD ZDE.

 

Projekt pořádáme pod záštitou APOKS, AVMI, ČKLOP, FLD ČZU, LDF MENDELU, VOŠ a SPŠ Volyně, VVÚD a mediálními partnery jsou Časopis Stavebnictví, Dřevařský magazín, Dřevo&stavby, Dřevostavitel a TZB-info.

 

Projekt organizuje

ADMD - Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

kontaktní údaje: Ing. Lenka Trandová, ředitelka
trandova@admd.cz

 Poznejte "Dům vody a tónů" - dny otevřených dveří 28. - 29. května


 

Chystáte se stavět? Chcete bydlet komfortně, zdravě a ohleduplně k přírodě?

Přijměte pozvání na dny otevřených dveří do unikátního souboru 13 pasivních domů a vzdělávacího střediska v obci Koberovy v Českém ráji. Zorientujte se v dané problematice, inspirujte se současnými trendy bydlení a otestujte si nastupující technologie. Využijte možnosti zeptat se odborníků a obyvatel domů na jejich zkušenosti.

 

Program (shodný ve všech blocích po oba dny)

28. 5. (pátek): 14–17 hod.
29. 5. (sobota): 10–13 hod. a 14–17 hod.

 

  • Prezentace „Dům vody a tónů“ – vítěz třech kategorií soutěže Úsporný dům roku 2019
  • Přednáška „Kvalitní dům v širších souvislostech“
    (požadavky, principy, navrhování, konstrukce a materiály, větrání a vytápění, obnovitelné zdroje energie, hospodaření s vodou, legislativa, Nová zelenám úsporám atd.)
  • Diskusní fórum za účasti obyvatel domů, spolupracujících architektů, projektantů a zástupců realizačních firem
  • Prohlídka vzorového domu

 

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 28. a 29. května 2021

 

REGISTRACE a další INFO: www.PojdteDal.info

 

 

 Navštivte virtuální showroom vystavovatele Haas +sohn ještě před veletrhem FOR ARCH


Výběr zdroje vytápění není jen tak. Je přeci tolik možností. Vždycky je ale potřeba vědět, k jakému účelu má vytápění sloužit. Pokud chcete kromě tepla mít i zážitek z pohledu do ohně, volba padne na krb nebo kamna (krbová či peletová). Ideálně si vše prohlédnout a získat správné informace. A protože veletrh FOR ARCH či FOR THERM je ještě daleko, můžete se projít v našem showroomu a prohlédnout si všechny vystavené modely. A to pěkně v pohodlí domova a kdykoliv se vám to hodí. Otevřeno máme 24/7.

Račte vstoupit! Došková střecha v moderní dřevostavbě


Inspirujte se u našeho partnera a vystavovatele veletrhů ve spojení moderní dřevostaby a tradiční doškové střechy. Nedaleko známého rakouského jezera Wolfgangsee, našla mladá rodina ideální pozemek na bydlení. Pro stavbu domu, však museli zachovat tradiční prvky vesnických stavení, aby nenarušili krajinný ráz horského prostředí.

 

Oslovení architekti ze studia M3-ZT, tedy zapracovali použití tradičních materiálů a formy. Přesto dbali na to, aby byl komfortní pro mladou rodinu, která se později může rozrůstat.

 

Výsledkem je moderní dřevostavba z masivních panelů, klasického tvaru, přesto s prvky moderního stylu. Celá stavba je zaměřené na ekologické materiály. Volba tedy padla na masivní panely, použité také jako příčky a stropní konstrukce. Izolaci v celé objektu je na bázi celulózy. Fasádu i střechu pokrývají z velké části tradiční modřínové šindele, které vhodně zapadají do místního prostředí.

 

Dům o celkové ploše 250 m2, je plně komfortní a má celkem čtyři podlaží včetně suterénu. Na žádost majitelů bylo v interiéru použito maximum přírodních materiálů, pro docílení zdravého životního klima. I díky tomu byla v celém objektu použitá dřevěná dubová podlaha od výrobce Admonter, která výborně funguje ve spojení s podlahovým vytápění. To bylo pro chladné dny doplněno o klasická krbová kamna, která v mrazivých dnech dodávají pocit tepla.

 

M3-ZT Architect GmbH: architektura, statika, správa staveb

 

Pokud Vás zajímají další rakouské realizace, inspirujte se na www.admonter.eu  TZB-info
TZB-info Energetická efektívnosť v priemysle Škola v Moravskoslezském kraji bude mít fotovoltaiku. Zaplatí se z úspor za energie Měření a řízení energie je spolu s fakturací jednodušší než kdy jindy Novinky v čerpadlech Wilo pro studenou, teplou i odpadní vodu Konference Požární bezpečnost staveb letos formou živých rozhovorů NOVINKA - tepelné čerpadlo Altherma 3 M
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva FOR ARCH 2020

Závěrečná zpráva FOR ARCH 2019

Facebook